Nadchodzący sezon

Niedawno rozpoczęliśmy przygotowania do sezonu. A jest do czego się przygotowywać. W nadchodzącym półroczu weźmiemy udział w rozgrywkach Pucharu Polski Seniorów w Rugby 7-osobowym. Będzie to kontynuacja ubiegłorocznych zmagań, w których po rundzie jesiennej zajmujemy 7 miejsce.

Ponadto otrzymaliśmy zgodę od Polskiego Związku Rugby i Zarządu II Ligi rugby 15-osobowego na dołączenie do rozgrywek już w rundzie wiosennej. Dzięki tej pozytywnej dla nas decyzji wiosną rozegramy mecze z takimi drużynami jak: Chaos Poznań, Rugby Wrocław, Wataha Zielona Góra i AZS AWF Warszawa. Wcześniejsze sparingi z ostatnim z wymienionych zespołów utwierdzają nas w przekonaniu, że nie jesteśmy bez szans w formule Rugby Union.

Wymaga to jednak od nas znacznego wysiłku już w okresie przygotowawczym, a następnie w rundzie wiosennej. Pełna odmiana rugby jest bowiem zdecydowanie cięższa od strony fizycznej i psychicznej. Już sam czas gry – pełne 80 minut w porównaniu do 14 minut w rugby 7-osobowym – daje obraz wysiłku, jaki musi ponieść cała drużyna na boisku. Odmiana ta jest również bardziej kontaktowa, dlatego tak ważne jest przygotowanie techniczne i kondycyjne.

W tej kwestii nasz zespół nie pozostanie zdany na własne siły. Udało nam się zaprosić do współpracy jedną z najwybitniejszych postaci polskiego rugby, wieloletniego trenera kadry narodowej rugby – Andrzeja Kopyta. Jesteśmy przekonani, że wprowadzi to nową jakość do drużyny.

O tak dynamicznym rozwoju naszego zespołu nie moglibyśmy nawet marzyć gdyby nie wsparcie naszych sponsorów i miasta. Dziękujemy serdecznie: Calypso Białystok, Margo Worldwide, PM Bank, Zakład Instalatorstwa Elektrycznego ELEKTRON s.c., GLass Concept, Magiczne Żelazko Prasowalnia, Hary, SOPEL i Wschodzący Białystok!

——————————————————————————————————–

Andrzej Kopyt (ur. 13 maja 1943 r.). Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i długoletni gracz AZS AWF Warszawa, a także klubów Orzeł Warszawa, Venersborg (Szwecja), Stade Francais (1977-1979) i wielu innych. 12-krotny zdobywca tytułów Mistrza Polski Seniorów w rugby. Reprezentant kraju w 46 meczach, w tym jedynym jak dotąd rozegranym w Białymstoku meczu rugby 15 maja 1976 r. Mecz Polska-Hiszpania został rozegrany w ramach Pucharu Narodów Europy (FIRA) i zakończył się zwycięstwem biało-czerwonych 17:14. W kadrze występował głównie na pozycji łącznika młyna, zdobywając w sumie 105 punktów. W latach 1974-1977 sprawował funkcję kapitana reprezentacji.
Karierę trenerską rozpoczął od 1970 r. jako instruktor, rok później jako trener II klasy, a od 1984 r. – trener I klasy, prowadzący wiele zespołów.
Trener kadry narodowej seniorów rugby 15-osobowego w latach 1990 oraz 1991-1994, którą prowadził w 17 spotkaniach międzynarodowych. Trener reprezentacji Polski „7” w latach 1998-2003. Długoletni działacz Polskiego Związku Rugby. Od lutego 2015 r. trener drużyny Rugby Białystok.